logo
Plínky
 
 

Často kladené dotazy

 

Není používání látkových plen zastaralé a nemoderní?

Žádný strach! Časy namáhavého přebalování s klasickými látkovými plenami a jejich vyvařování jsou za námi! Pratelné pleny dnes vypadají úplně jinak. Díky moderním materiálům, které byly vyvinuty pro výkonnostní sporty a lékařskou techniku, je dnes přebalování tak jednoduché jako s jednorázovými plenami. Spolupracujeme se světovými výrobci textilu, abychom dosahovali stále lepších výsledků. Vyvinuli jsme materiál, který rychle nasaje vlhkost a nepropustí ji zpět, používáme suché zipy, elastické pásy, prodyšné mikroporézní materiály, které i po mnohonásobném použití nepropustí žádnou vodu.

Které materiály se hlavně používají a proč?

Kůže je jeden z nejdůležitějších orgánů člověka a u dítěte je obzvláště citlivá. Proto záleží na tom, s čím přijde do styku. Látkové plínky jsou z velké části z bavlny, bambusu, některé dokonce z biobavlny, proto jsou prodyšné, savé a příjemné k nošení. Ať už se jedná o přírodní nebo umělé vlákno, všechny námi používáné materiály jsou testovány na stroprocentní snášenlivost kůže. V závislosti na modelu používáme (bio)bavlněné froté, bavlněný flanel nebo bambus. Ale používáme i umělá vlákna, pokud nám umožní dosáhnout lepších výsledků (především v sacím jádru, pro svrchní kalhotky a plenky All-in-One).
Svrchní kalhotky jsou vyráběny z měkkého polyesteru s prodyšnou polyuretanovou vrstvou, jsou jednoduché na údržbu a velmi odolné. Nejvyšší prodyšnost poskytují kalhotky ze 100-procentní střižné vlny, jejichž vysoký obsah lanolinu zajišťuje velmi dobrou ochranu před vlhkostí.

Jak je to s nepříjemnými zápachy? Nejsou tyto pleny moc "cítit"?

Při používání jednorázových plen budete mít stále pocit, že "něco" cítíte, protože už při zachycení malého množství moči začínají pracovat látky, které "to" mají absorbovat. Naše kalhotkové pleny jsou z přírodních materiálů, proto jsou "cítit" pouze po stolici. Díky svrchním kalhotkám to ovšem není nijak pronikavé a většinou budete muset dítě rozbalit, abyste se o obsahu pleny mohli přesvědčit. Špinavé pleny dávejte do uzavíratelných kbelíků, které nepropouštějí pachy. A kdybyste měli přece jenom pocit, že pleny cítíte, nakapejte na kbelík pár kapek čajovníkového olejíčku.

V čem prát látkové plenky?

Pokud investujete do látkových plen, určitě si rozmyslete, v čem je budete prát. Pokud zvolíte standardní prací prostředky, v plenkách zůstanou zbytky plené chemie, které se pak vlhkostí rozpustí a působí na citlivou pokožku miminka. Doporučujeme přejít (pro celou rodinu) k ekologicky šetrných pracím a čistícím prostředkům. Z osobní zkušenosti i ze zkušeností stovek klientů můžeme doporučit stavebnicový systém německé značky ULRICH natürlich, který si velmi dobře poradí i se skvrnami. Stavebnicový proto, že si podle míry zašpinění volíte vždy ty části pracího programu, který opravdu potřebujete!

Je třeba plenky vyvařovat nebo dezinfikovat?

Určitě ne. Postačí vyprat na 60 °C a přidat 1-2 lžíce soli na skvrny ULRICH natürlich. Ta se ve spojení s vodou rozpadne na kyslík a sodu. Kyslík plenky vybělí a vydezinfikuje.

Kolik kalhotkových plenek vlastně potřebujeme?

Přesné množství plenek závisí na tom, jak často perete. Naše doporučení (18-20 kalhotkových plen a 2-3 svrchní kalhotky) vychází z toho, že se pere každé tři dny na 60 °C a dítě je 5-6krát denně přebalováno (v prvních týdnech se dítě přebaluje vícekrát, takže je třeba prát každý druhý den). Kalhotkové plenky můžete kombinovat se čtvercovkami nebo plenkami vícevrstvými, a tak si zajistit vždy dostatek suchých plen.

Jak dlouho trvá přebalování s moderními látkovkami?

Přebalování s moderními látkovkami není téměř o nic víc náročnější než s jednorázovými plenami. Přiložit kalhotkovou plenu - přetáhnout svrchní kalhotky - hotovo. A pokud máte plenky All-in-One, žádné svrchí kalhotky už nepotřebuje.
Ostatně: Přebalování je přece více než jen rychlé očištění Vašeho dítěte. Využijte těchto chvilek pro sebe a Vaše dítě. Věnujte dítěti veškerou svou pozornost a náklonnost, přebalte jej jemně a v klidu. Nedávejte dítěti při přebalování žádné hračky, které by odváděly jeho pozornost. Hovořte s ním a udržujte kontakt s očima. Vyprávějte mu, co právě děláte, a již brzy Vám bude při přebalování rádo pomáhat.

Je udržování plenek náročné?

Plenky vyperete úplně jednoduše s Vaším ostatním prádlem. Nevyžadují žádnou zvláštní péči a hlavně - nemusíte je žehlit.

Látkové plenky i na cesty?

Samozřejmě lze kalhotkové plenky používat i na cestách. Separační plenu vyhodíte do odpadu a dítě přebalíte stejně jako doma. Použitou plenu uschováte v neprodyšném pytlíku, který nepropouští pachy. Pokud na dovolené nemáte možnost praní, doporučujeme i my použít jednorázové pleny.

Mohu "přestoupit" na látkové plenky i později?

Ano, můžete se rozhodnout během celé doby přebalování. Rádi Vám při výběru poradíme. Často míváme i speciální nabídky, které pozdější "přestup" ještě ulehčují.

Jak dlouho bude trvat, než si naše dítě zvykne na nočník?

Na rozdíl od jednorázových si při používání látkových plen bude dítě již brzy uvědomovat rozdíl mezi suchem a vlhkem. Je již dávno prokázáno, že děti přebalované do látkových plen si na nočník zvykají podstatně dříve.

Není tohle plenkové balení dítěti nepříjemné?

Ne. Mnohým dospělým mohou naše pleny připadat objemné, především u novorozence. Ale miminka s tím nemají žádný problém. Naopak. Široké abdukční balení je pro Vaše dítě velmi dobré a prospěšné pro vývoj zdravých kyčlí. Široké postavení nožiček je pro děti do jednoho roku přirozené, protože jen tak se mohou vyvinout zdravé klouby, které jsou při narození pouze chrupavkovité.

Jak často je nutné dítě přebalovat?

Kojenec močí dvacetkrát i víckrát denně. Takže je téměř nemožné mít ho stále v suchu. Tzn. přebalujte své dítě tak často, jak je to jen možné, přinejmenším každé čtyři hodiny. Pozorujte jak často a kdy močí (při prořezávání zoubků, když prospí celou noc, hodně pije atp.) a přizpůsobte tomu četnost přebalovaní a používání dodatečných vkládaček V noci používejte do plenek ještě další vkládačky, abyste zvýšili jejich sací schopnost. Asi od třetího měsíce budete potřebovat vkládačku i přes den a u starších dětí v noci často i dvě.

Co dělat při opruzeninách?

Téměř každé dítě trpí jednou za čas opruzeninami. Bohužel mnoho lékařů to ještě pořád svádí na mokré pleny, ačkoli příčiny je třeba hledat také jinde (např. strava, prací prášek.). Žádný osvědčený recept neexistuje. Dobré a rozumné jsou krémy/masti na přírodní bázi, vložky z buretového hedvábí a hlavně vzduch. Velmi dobré zkušenosti máme s naší léčivou vlnou. Přírodní vlněný tuk (lanolin) působí hojivě, vytváří vzdušný polštář a jemná vlněná vlákna podporují cirkulaci krve, čímž jsou odváděny škodlivé látky.
Nechali jsme si také poradit od dědka kořenáře:
- zadeček otřeme měsíčkovým olejem a
- naneseme tenkou vrstvu dubové masti.
Pokud by opruzeniny přetrvávaly, omyjeme před touto procedurou nejprve řepíkovou směsí.
Všechny tyto námi doporučené a vyzkoušené výrobky můžete koupit přímo u nás.

Rady, jak pečovat o pleny

Než začnete pleny PoPoLiNi poprvé používat, vyperte je alespoň jedenkrát v pračce. Maximální sací schopnosti dosáhnete teprve po třech až čtyřech praních.
Abyste se vyhnuli velkému znečištění, doporučujeme vkládat do plenek separační pleny, které pak můžete vyhodit do záchodu.
Zavírejte při praní suché zipy, aby se v nich nezachytávala žádná vlákna.
Špinavé pleny vhazujte do kbelíku na pleny s prací síťkou, ale nenechávejte je v kbelíku déle než tři dny, protože by se mohla začít tvořit plíseň. Nepříjemným pachům zabráníte pár kapkami čajovníkového oleje. Když je kbelík plný (8-10 plen), vložte pleny spolu se síťkou do pračky. Síťku mějte při praní povolenou.
Perte pleny spolu s dalším prádlem na 60° nebo 90°.
PoPoLiNi můžete i vyvařovat, ale urychluje to jejich opotřebení a stojí zbytečnou energii.
Používejte co nejméně bělicích přípravků. Nejekologičtější jsou mýdlové prací prostředky. Jsou jemné jak k životnímu prostředí, tak k pokožce Vašeho dítěte a prádlu. Žlučové mýdlo je přírodní odstraňovač skvrn a nemělo by chybět v žádné domácnosti.
V žádném případě nepoužívejte aviváže, protože ty značně snižují sací schopnost plenek a zbytečně zatěžují životní prostředí. Pleny budou měkčí, když do posledního máchání přidáte půl šálku octa (ale většinou to není nutné).
Pleny sušte nejlépe na šňůře, sušička stojí zbytečně mnoho energie a namáhá vlákna. Pokud budete i přesto používat sušičku, tak pouze při středně vysoké teplotě a nechte pak pleny pár minut na šňůře (5 minut má účinky aviváže). Svrchní kalhotky (kromě vlněných) lze prát na 60° nebo 90° , ale většinou je stačí krátce vymáchat v umyvadle.
Důležité: Nepokládejte kalhotky přímo na topení! Nenatahujte je, neždímejte, pouze opatrně vymačkejte vodu, jinak poškodíte vrchní vrstvu.
Potahované kalhotky po nějakém čase přestanou těsnit ve švech. Naneste prstem trochu vlněného vosku a zasušte fénem. Pokud nepomůže ani vlněný vosk, je třeba koupit nové kalhotky.