O životním prostředí se dnes často diskutuje mezi politiky, vědci, lékaři i laiky. K největšímu posunu by však došlo, kdybychom začali všichni sami u sebe – ve své domácnosti. Denně používáme spoustu prostředků k hygieně našeho těla, k praní našeho prádla a k čištění našich domovů. Většina z nich vznikla chemickou cestou a chemií zůstanou i po skončení svého životního cyklu. Zatěžují vzduch, který dýcháme, a zejména vodu, bez které by nebylo života.
Když pereme v běžných pracích prostředcích, které obsahují fosfáty nebo zeolity, plnidla, rozjasňovače apod., je po usušení prádlo díky zbytkům prášku tak tvrdé, že je nutno přidat do máchací lázně další chemikálii - aviváž. Ta ale pouze vlákno obalí a zjemní, a my tak máme na sobě prádlo plné chemie, které jen naoko září čistotou (jedná se o změnu lomu světla, nikoli o vyšší stupeň bělosti). V okamžiku, kdy se zapotíme, vyplaví se tyto škodlivé látky na pokožku a způsobují různá kožní onemocnění. Už jste se někdy zamysleli nad příčinami tolika kožních nemocí, např. i u úplně malých dětí?
Podobně je to s mytím nádobí, ať už ručním nebo v myčce. Agresivní chemické látky obsažené v přípravcích na mytí nádobí nelze odstranit jedním oplachem (ani dvěma). Zbytky chemie ulpívají na nádobí a my je spolu s dalším jídlem sníme. Tak se dostávájí přímo do našeho těla, kde se hromadí a mohou časem napáchat velké škody. A podobně je to s mytím sanitárního zařízení, podlah, leštěním nábytku... Většina z nás používá prostředky plné chlóru a je přesvědčena, že dělá pro čistotu to nejlepší. Ale ono to jde i jinak. Mnohem zdravěji, ekologičtěji!
Pro všechny, kterým záleží na vlastním zdraví i na životním prostředí, nabízíme několik alternativ založených na přírodních surovinách, které jsou lehce odbouratelné v přírodě a životní prostředí téměř nezatěžují. A protože neobsahují žádné agresivní chemické látky, mohou přispět i ke zlepšení našeho zdraví.